Основні шляхи виходу з екологічної кризи.
Кінець ХIХ–поч. ХХ ст. – період випробування природи: необмежене, непродумане втручання в життя, природи. Був порушений основний принцип взаємовідносин людини і і природи – принцип злагоди та розумності.
З появою людини та її відношенні до природи в історії біосфери починається новий етап. З’являються нові поняття: техносфера, ноосфера. Проблема “другої природи” – складна проблема! Що буде, коли людина у своєму наступі на природне середовище не зупиниться? Людина – невід’ємна частина природи - має спільну основу з навколишнім світом.
Для аналізу другого питання визначте поняття “екологія”, А потім використовуючи матеріал підручників визначте рейтинг екологічних проблем сучасності.
Дайте відповіді на питання:
1. Чому виникла проблема екології?
2. Невже люди не розуміють. що їх життя залежить від стану природи?
3. Що робити з НТП?
Суспільство не в змозі зупинити виробництво матеріальних благ та їх вживання. Матеріальне виробництво відображає собою єдність природи і суспільства, без якого не можливе існування людини. Разом з тим, воно обов’язково стає і формою боротьби між ними. Людина не може користуватись лише дарами природи, вона повинна вирвати їх з природних зв’язків. Тому суперечність між природою та людиною має історично-суперечне значення!
Сучасна екологічна ситуація – це результат стихійної діяльності людей, які досягли висот цивілізації завдяки завоюванню природи. А що отримали?
Вивчаючи третє питання, зверніть увагу на те, що Україна одна з найбагатших країн Європи. Наприклад в Україні знаходиться 45% чорноземів і разом з тим одна з найскладніших держав в екологічному співвідношенні.
А ЧАЕС – це застереження людству від неконтрольованого використання МТП.
При вивченні екологічної ситуації в Україні слід пам’ятати, що вона поділяється на шість стадій:
- умовно сприятлива;
- напружена;
- критична;
- кризова;
- катастрофічна.
Чи є у нас шанс порятувати природу? Поки ще є, але необхідний час... З чого починати? З реалізму та гуманізму як основи ставлення до природи. Необхідно створювати і розвивати технологію охорони природи, переорієнтацію НТП та перебудову міжнародно-правових, політичних взаємовідносин у стосунках людини і природи.
Ми повинні пам’ятати, що наше життя – це цінність, але ніколи перед людством ще не стояла та гостро проблема виживання...
|